Najbardziej nietypowe zadanie z zapałkami

2
Opublikowano: 2011-10-02

Powiązane tematy: , ,

Istnieje wiele zagadek z zapałkami. Pojawiają się one na przykład w programach telewizyjnych, gdzie widzowie dzwonią, muszą podać prawidłową odpowiedź i wtedy mogą coś wygrać. W programach tych najczęściej zagadki są typu „przełóż jedną zapałkę tak żeby otrzymać prawidłowe równanie matematyczne”. Istnieje również sporo zagadek geometrycznych (najczęściej z układaniem kwadratów lub trójkątów), gdzie panuje jedna stała reguła: zapałek nie wolno łamać, przecinać, wyginać, podpalać, dokładać, dzielić itp. Zacytuję jedną z nich, do której nie znam odpowiedzi (jeśli ktoś zna, czekam na komentarze ;-) ):

Mając do dyspozycji 8 zapałek ułóż naraz 2 kwadraty i cztery trójkąty.

Pamiętam, jak podczas studiów dostaliśmy jako kilkuosobowa grupa zadanie, w którym znajdujemy się w kosmosie i mamy 10 rzeczy do dyspozycji, w tym również zapałki. Celem zadania było ustawienie przedmiotów w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych. Zapałki znalazły się w mojej grupie na dość wysokiej pozycji. Nieważne było że się nie rozpalą przy braku tlenu, jako czołowy argument padło, że można układać z zapałek figury geometryczne i dawać sobie zagadki. Czyli coś jest na rzeczy ;-)

Niektóre zagadki są z elementami humorystycznymi, na przykład:

Każda zapałka ma długość 4,5 cm. Jak ułożyć z 14 zapałek metr?

14 zapałek to liczba pozwalająca w sam raz na utworzenie liter napisu „METR”.

Najbardziej jednak zapadła mi w pamięć zagadka, która brzmiała:

Za pomocą 3 zapałek można z łatwością ułożyć jeden trójkąt równoboczny. Za pomocą 6 zapałek ułóż 4 trójkąty równoboczne.

Jeszcze większe zdziwienie wywołuje podpowiedź, która mówi, że wszystkie trójkąty mają mieć długość boku równą długości zapałki. Rozwiązanie tej zagadki istnieje, tyle że trzeba uruchomić trzeci wymiar. Mianowicie należy ułożyć z zapałek czworościan foremny, czyli bryłę złożoną z 4 trójkątnych ścian. Rozwiązanie brzmi prosto jak się je zna, lecz podobno rozwiązuje to zadanie co najwyżej jedna osoba na dziesięć. Tylko taki odsetek szybko uruchamia wyobraźnię przestrzenną. Sam miałem od razu podane gotowe rozwiązanie, lecz obawiam się że należałbym do większości. Jak dawałem to zadanie rodzinie, to nie odgadli.

Znasz może jakieś ciekawe lub nietypowe zagadki z zapałkami ? Podziel się w komentarzu.


Powiązane kategorie: Zagadki i łamigłówki, Zagadki matematyczne
Powiązane tematy: , ,

2 odpowiedzi na “Najbardziej nietypowe zadanie z zapałkami”

  1. Marcin pisze:

    Kurcze naprawdę zapowiada się ciekawy blog. Tak trzymaj.
    Szkoda że sam się nie interesowałem łamigłówkami w młodości to bym miał co pisać na swoją stronę ;-)

    • kubalis33 pisze:

      Twoja zagadka jest bardzo prosta. Wystarczy z 4 zapałek ułożyć kwadrat. Potem w środku jego wstawić dwie zapałki w kształcie litery X. obok jednego trójkąta dołożyć dwie zapałki tak aby od przodu wyglądał jak rąb, ale jest naprawdę kwadratem.

Dodaj komentarz